Biletul zilei

Biletul zilei din fotbal 30.08.2022

Va salut prieteni! Astazi am ales o abordare ceva mai simpla, iar pentru primul bilet din aceasta saptamana, m-am bazat doar pe doua evenimente. Mult succes si inspiratie maxima!

1. Rapid Bucuresti vs U Cluj – Pont: Gazdele castiga oricare repriza

• Gazdele au procentaj maxim pe teren propriu in actuala stagiune. Trupa pregatita de Adi Mutu se afla pe pozitia secunda in campionat, la egalitate de puncte cu Farul, fiecare acumuland cate 15 puncte pana acum.
  • Alaturi de Chindia si CS Mioveni, formatia clujeana este fara victorie in campionat.
  • Moralul alb-visiniilor este unul foarte bun inainatea acestei partide, dupa ce in weekend au castigat pe terenul celor de la Sepsi, scor 1-2.
  • Diferenta dintre cele doua loturi, moralul si avantajul terenului propriu, sunt argumente ce ma fac sa cred ca Rapid poate castiga fara probleme o repriza in aceasta seara.

2. Southampton vs Chelsea – Pont: Oaspeti – Peste 5.5 cornere

• Londonezii au trecut rapid peste infrangerea „rusinoasa” de la Leeds, si a castigat 2-1 in weekend contra lui Leicester. Au jucat cu un om mai putin inca din minutul 28, dupa eliminarea nou-venitului Conor Gallagher.
  • Chelsea este formatia cu cea mai ridicata medie de cornere din Premier League. Au acumulat in medie 8.25 lovituri de colt pana in acest moment. In ultimul meci au avut doar 3, insa acest lucru a fost influentat foarte mult de acea eliminare.
  • „Sfintii” a acordat in primele 4 etape de campionat, 5 cornere per meci.
  • Oaspeti stau foarte bine la capitolul cornere in acest sezon, lucru la care ma astept sa stea bine si astazi, avand in vedere ca intalnesc o trupa care nu se afla in cea mai buna forma.