Campionatul Mondial 2018 – Prezentare Grupa C

Campionatul Mondial 2018 – Prezentare Grupa C GNTTIPS

Campionatul Mondial 2018 – Prezentare Grupa C

Franta, Australia, Peru si Danemarca fac parte din Grupa C a Campionatului Mondial din Rusia 2018. Marea favorita la calificarea in optimi este Franta dar cu siguranta Peru si Danemarca vor avea un cuvant greu de spus.

Franta:

  • A reusit sa se califice la Campionatul Mondial poate din cea mai dificila grupa a calificarilor, avand ca adversare echipe precum Suedia, Olanda, Bulgaria si Luxemburg.
  • Dupa esecul de la Euro 2016 in care Franta a pierdut finala in fata Portugaliei, trupa lui Didier Deschamps trebuie sa demostreze ca aceasta generatie de jucatori poate reprezenta viitorul stralucit al fotbalului francez.
  • Cocosii galici dispun de un lot impresionant de jucatori cu experienta printre care isi fac loc foarte multi jucatori tineri talentati.
  • Franta a demonstrat ca poate fi o echipa extrem de periculoasa in momentele in care accelereaza jocul, acestia dispunand de jucatori explozivi precum Antoine Griezmann, Kylian Mbappe, Ousmane Dembele sau Nabil Fekir.

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Alphone Areola (Paris St Germain), Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), Steve Mandanda (Olympique Marseille);

Fundasi: Lucas Hernandez (Atletico Madrid), Presnel Kimpembe (PSG), Benjamin Pavard (VfB Stuttgart), Benjamin Mendy (Manchester City), Djibril Sidibe (Monaco), Adil Rami (Olympique Marseille), Samuel Umtiti (Barcelona), Raphael Varane (Real Madrid)

Mijlocasi: Blaise Matuidi (Juventus), N’Golo Kante (Chelsea), Steven N’Zonzi (Sevilla), Paul Pogba (Manchester United), Corentin Tolisso (Bayern Munich);

Atacanti: Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Kylian Mbappe (PSG), Thomas Lemar (Monaco), Nabil Fekir (Olympique Lyon), Florian Thauvin (Olympique Marseille), Ousmane Dembele (Barcelona).

Antrenor: Didier Deschamps

Cota castigare Campionat Mondial: 7.50(Unibet)

Australia:

  • A reusit sa se califice cu greu la Campiontul Mondial fiind nevoita sa dispute doua meciuri de baraj, impotriva Siriei si Hondurasului, asta dupa ce in grupa B a terminat pe pozitia a 3-a in spatele Japoniei si Arabiei Saudite.
  • “Canguri” au fost nevoiti sa depuna un efort extrem de mare pentru a desfasura meciuri in zone departate ale globului, precum Bangladesh, Tajikistan, Iran, Japan si Malaysia.
  • Seletionerul Australiei, Ange Postecoglou a demisionat de la carma nationalei dupa barajul cu Honduras, locul acestuia fiind ocupat de Bert van Marwijk.

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Brad Jones (Feyenoord), Mathew Ryan (Brighton), Daniel Vukovic (Genk);

Fundasi: Aziz Behich (Bursaspor), Milos Degenek (Yokohama Marinos), Matthew Jurman (Suwon Bluewings), James Meredith (Millwall), Josh Risdon (Western Sydney Wanderers), Trent Sainsbury (Grasshopper Zurich);

Mijlocasi: Jackson Irvine (Hull City), Mile Jedinak (Aston Villa), Robbie Kruse (VfL Bochum), Massimo Luongo (Queens Park Rangers), Mark Milligan (Al Ahli), Aaron Mooy (Huddersfield Town, Tom Rogic (Celtic);

Atacanti: Daniel Arzani (Melbourne City), Tim Cahill (Millwall), Tomi Juric (FC Luzern), Mathew Leckie (Hertha BSC), Jamie Maclaren (Hibernian), Andrew Nabbout (Urawa Red Diamonds), Dimitri Petratos (Newcastle Jets).

Antrenor: Bert van Marwijk

Cota castigare Campionat Mondial: 401 (Unibet)

Peru:

  • Peru a reusit sa obtina o calificare istorica la Campionatul Mondial dupa 36 de ani de absenta, acest lucru sa intamplat dupa ce au treminat pe locul 5 in grupa de calificare din America de Sud si a reusit sa treaca de Noua Zeelanda in meciul de baraj.
  • Aceasta performanta se datoreaza selectionerului Ricardo Gareca, acesta schimband componenta lotului aducand tineri de perspectiva si implementand un nou stil de joc apreciat de catre fanii nationalei.
  • “Incasii” pot face o figura frumoasa la Campionatul Mondial fiind foarte increzatori dupa ce au obtinut aceasta calificare istorica.

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Pedro Gallese (Veracruz), Carlos Caceda (Deportivo Municipal), Jose Carvallo (UTC);

Fundasi: Aldo Corzo (Universitario), Luis Advincula (Lobos Buap), Christian Ramos (Veracruz), Miguel Araujo (Alianza Lima), Alberto Rodriguez (Atletico Junior), Anderson Santamaria (Puebla), Miguel Trauco (Flamengo), Nilson Loyola (Melgar);

Mijlocasi: Renato Tapia (Feyenoord), Pedro Aquino (Lobos Buap), Yoshimar Yotun (Orlando City), Paolo Hurtado (Vitoria Guimaraes), Christian Cueva (Sao Paulo), Edison Flores (Aalborg), Andy Polo (Portland Timbers), Wilder Cartagena (Veracruz);

Atacanti: Andre Carrillo (Watford), Raul Ruidiaz (Morelia), Jefferson Farfan (Lokomotiv Moscova), Paolo Guerrero (Flamengo).

Antrenor: Ricardo Gareca

Cota castigare Campionat Mondial: 151 (Unibet).

Danemarca:

  • Sa calificat de pe pozitia a 2-a din Grupa E din care mai faceau parte Romania si Polonia, iar a pentru a avea locul asigurat la Campionatul Mondial a fost nevoita sa castige meciul de baraj in fata Irlandei.
  • Selectionerul Age Hareide a reusit sa formeze o nationala echilibrata in jurul lui Christian Eriksen, iar asta sa vazut in meciurile pe care Danemarca le-a castigat fara probleme in fata Poloniei (4-0) si Irlandei (5-1).

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Kasper Schmeichel (Leicester), Frederik Ronnow (Brondby), Jonas Lossl (Huddersfield);

Fundasi: Simon Kjaer (Sevilla), Mathias Jorgensen (Huddersfield), Andreas Christensen (Chelsea), Jens Stryger Larsen (Udinese), Jannik Vestergaard (Borussia Monchengladbach), Henrik Dalsgaard (Brentford), Jonas Knudsen (Ipswich Town);

Mijlocasi: Christian Eriksen (Tottenham), Thomas Delaney (Werder Bremen), William Kvist (FC Copenhaga), Lasse Schone (Ajax), Lukas Lerager (Bordeaux), Michael Krohn-Dehli (Deportivo La Coruna);

Atacanti: Nicolai Jorgensen (Feyenoord), Andreas Cornelius (Atalanta), Pione Sisto (Celta Vigo), Viktor Fischer (FC Copenhaga), Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Martin Braithwaite (Bordeaux), Kasper Dolberg (Ajax).

Antrenor: Age Hareide

Cota castigare Campionat Mondial: 101 (Unibet)

Programul meciurilor din Grupa C:

16 iunie, ora 13:00 – Franta – Australia (Kazan)
16 iunie, ora 17:00 – Peru – Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 15:00 – Franta – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18:00 – Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Franta (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 – Australia – Peru (Soci)