Campionatul Mondial 2018 – Prezentare Grupa F

Campionatul Mondial 2018 – Prezentare Grupa F

 

Germania, Mexic, Suedia si Coreea de Sud fac parte din grupa F a Campionatului Mondial. Favorita clasa acestei grupe este Germania, detinatoare trofeului, in timp ce lupta pentru locul 2 se va da intre Suedia si Mexic in opinia caselor de pariuri.

Germania:

  • Germania sa calificat cu usurinta la Campionatul Mondial terminand pe prima pozitie in Grupa C preliminara reusind 10 victorii, din tot atatea partide disputate.
  • Selectionata lui Joachim Low este detinatoarea en-titre a acestui trofeu, ceea ce le ofera prima sansa la castigarea grupei din care face parte, si una dintre favoritele la castigarea turneului.
  • Trebuie sa mentionam faptul ca Germania a reusit sa castige de 4 ori acesta competitie, iar in ultimul deceniu a fost de fiecare data aproape de a reusi sa aduca inca un trofeu in palmares.
  • Selectionerul Joachim Low propune un lot spectaculos pentru acesta Cupa Mondiala, avand la baza jucatori extrem de experimentati. O decizie surprinzatoare a fost faptul ca selecionerul Germaniei a decis sa-l lase acasa pe Leroy Sane , aceasta fiind votat ca cel mai bun jucator din Premier League, asadar vom vedea daca aceasta decizie a fost una inspirata.

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Marc-Andre ter Stegen (Barcelona), Kevin Trapp (Paris St-Germain)
Fundasi: Jerome Boateng (Bayern Munchen), Matthias Ginter (Borussia Moenchengladbach), Jonas Hector (FC Koln), Mats Hummels (Bayern Munchen), Joshua Kimmich (Bayern Munchen), Marvin Plattenhardt (Hertha Berlin), Antonio Rudiger (Chelsea), Niklas Suele (Bayern Munchen)
Mijlocasi: Julian Brandt (Bayer Leverkusen), Julian Draxler (Paris St-Germain), Leon Goretzka (Schalke), Ilkay Gundogan (Manchester City), Sami Khedira (Juventus), Toni Kroos (Real Madrid), Mesut Ozil (Arsenal), Sebastian Rudy (Bayern Munchen)
Atacanti: Mario Gomez (Stuttgart), Thomas Muller (Bayern Munchen), Marco Reus (Borussia Dortmund), Timo Werner (RB Leipzig)

Antrenor: Joachim Low

Cota castigare Campionat Mondial: 5.50 (Unibet).

Mexic:

  • Selectionata “azteca” a ajuns la Mondial drept lider in grupa dupa ce a reusit sa se califice fara probleme in detrimentul Costa Ricai.
  • Se pare ca jocul prestat de mexicani a fost unul multumitor in grupe, pentru antrenorul Juan Carlos Osorio, drept pentru care, acesta are mare incredere in echipa sa pentru acest turneu final.

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Guillermo Ochoa (Standard Liege), Alfredo Talavera (Toluca), Jesus Corona (Cruz Azul)
Fundasi: Hector Moreno (Real Sociedad), Carlos Salcedo (Eintracht Frankfurt), Hugo Ayala (Tigres), Diego Reyes (FC Porto), Miguel Layun (Sevilla), Jesus Gallardo (Pumas UNAM), Edson Alvarez (Club America)
Mijlocasi: Hector Herrera (FC Porto), Rafael Marquez (Atlas), Andres Guardado (Betis Sevilla), Giovani Dos Santos (Los Angeles Galaxy), Jonathan Dos Santos (Los Angeles Galaxy), Marco Fabian (Eintracht Frankfurt)
Atacanti: Javier Hernandez (West Ham United), Raul Jimenez (Benfica), Oribe Peralta (America), Hirving Lozano (PSV Eindhoven), Carlos Vela (Los Angeles FC), Jesus Manuel Corona (FC Porto), Javier Aquino (Tigres)

Antrenor: Juan Carlos Osorio

Cota castigare Campionat Mondial: 101.00 (Unibet).

Suedia:

  • Nordici au avut o misiune foarte grea pentru a se califica la acest Campionat Mondial, acestia terminand pe locul 2 in grupa in spatele Frantei si fiind nevoiti sa infrunte selectionata Italiei in meciurile de baraj acolo unde a plecat cu a 2-a sansa dar a reusit print-un joc bine organizat sa se impuna cu scorul de 1-0 la general.
  • Trebuie sa remarcam faptul ca Suedia urmeaza sa joace la primul sau Mondial fara Zlatan Ibrahimovic in lot, iar asta o sa fie cu adevarat o provocare pentru selectionerul Janne Andersson.

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Robin Olsen (Copenhaga), Karl-Johan Johnsson (Guingamp), Kristoffer Nordfeldt (Swansea)
Fundasi: Mikael Lustig (Celtic), Victor Lindelof (Manchester United), Andreas Granqvist (Krasnodar), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Martin Olsson (Swansea), Filip Helander, Emil Krafth (ambii Bologna), Pontus Jansson (Leeds)
Mijlocasi: Sebastian Larsson (Hull), Albin Ekdal (Hamburg), Emil Forsberg (Leipzig), Gustav Svensson (Seattle Sounders), Oscar Hilijemark (Genoa), Viktor Claesson (Krasnodar), Marcus Rohden (Crotone), Jimmy Durmaz (Toulouse)
Atacanti: Marcus Berg (Al Ain), John Guidetti (Alaves), Ola Toivonen (Toulouse), Isaac Kiese Thelin (Anderlecht)

Antrenor: Janne Andersson

Cota castigare Campionat Mondial: 101.00 (Unibet).

Coreea de Sud:

  • A fost la un pas sa piarda calificare directa dupa ce in ultimele 2 partide disputate in grupa a remizat 0-0 impotriva Iranului si Uzbekistanului.
  • Seletionata lui Shin Tae-Yong a reusit a 9-a calificare consecutiva la un asemenea turneu si a 10-a din istorie.
  • Cel mai importanta jucator din lotul Coreei de Sud este, Son Hung-min, acesta fiind unul dintre jucatori de baza al celor de la Tottenham, acesta fiind principalul motiv pentru care Coreea spera sa le puna probleme selectionatelor, Mexicului si Suediei.

Lotul convocat pentru Cupa Mondiala Rusia 2018:

Portari: Kim Seung-gyu (Vissel Kobe), Kim Jin-hyeon (Cerezo Osaka), Cho Hyun-woo (Daegu FC)
Fundasi: Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande), Jang Hyun-soo (FC Tokyo), Park Joo-ho (Ulsan Hyundai), Lee Yong (Jeonbuk Hyundai Motors), Go Yo-han (FC Seul), Kim Min-woo (Sangju Sangmu), Hong Chul (Sangju Sangmu), Yun Young-sun (Seongnam FC), Jung Seung-hyun (Sagan Tosu), Oh Ban-suk (Jeju United)
Mijlocasi: Ki Sung-yueng (Swansea City), Koo Ja-cheol (FC Augsburg), Lee Jae-sung (Jeonbuk Hyundai Motors), Jung Woo-young (Vissel Kobe), Ju Se-jong (Asan Mugunghwa), Lee Seung-woo (Hellas Verona), Moon Seon-min (Incheon United)
Atacanti: Son Heung-min (Tottenham Hotspur), Kim Shin-wook (Jeonbuk Hyundai Motors), Hwang Hee-chan (Red Bull Salzbourg)

Antrenor: Shin Tae-Yong

Cota castigare Campionat Mondial: 601.00 (Unibet).

Programul meciurilor din Grupa F:

17 iunie, ora 18:00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 15:00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18:00 – Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 21:00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 17:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)