Ce fotbalisti au inscris hat-trick-uri la EURO

sursa foto Facebook

Campionatul European de fotbal strange la fiecare 4 ani cele mai bune nationale de pe “Batranul Continent”. Tocmai de aceea hat-trick-urile apar destul de rar, in conditiile in care majoritatea formatiilor presteaza cel mai bun fotbal al lor.

Tu stiii care sunt cei 8 fotbalisti ce au reusit o tripla la un turneu final?

In istoria Campionatului European suporterii au putut asista la 8 hat-trick-uri. Din 2008 nimeni nu a mai reusit sa puncteze de 3 ori intr-o singura partida, asadar haideti sa vedem care sunt momentele de glorie din editiile precedente.

Cota de 2.50 pentru un hat-trick la EURO 2021!

Dieter Muller – semi-finale 1976, Yugoslavia vs Germania de Vest (4-2)

Pe atunci celebrul atacant german evolua in tricoul celor de la Koln. Germania era condusa cu scorul de 2-1 si doar o sclipire de moment parea sa mai duca echipa in ultimul act. Muller si-a facut debutul inainte de finalul partidei, iar in minutul 82 a reusit sa restabileasca egalitatea.

In prelungiri acesta a reusit o performanta de senzatie, marcand alte doua goluri cu piciorul drept. Este cu siguranta unul din cele mai frumoase hat-trick-uri din istoria competitiei. Germania se numara printre favorite EURO 2020, iar Werner sau Havertz pot incerca sa repete o astfel de performanta individuala.

Germania are o cota de 9.00 pentru a ridica trofeul

Klaus Allofs – faza grupelor 1980, Germania de Vest vs Olanda (3-2)

Continuam cu un nou fotbalist german ce a devenit “one man show”. Intr-un interval de doar 45 de minute, jucatorul celor de la Fortuna Dusseldorf a reusit un hat-trick cu piciorul drept. Acesta a terminat competitia cu titlul de golgheter si a pus mana pe marele trofeu. Bernd Schuster a contributi decisiv la aceasta performanta, pasandu-i lui Allofs de doua ori.

Michel Platini – faza grupelor 1984, Franta vs Belgia (5-0)

Cu mult inainte de Kevin de Bruyne, Lukaku sau Hazard – Belgia era o formatie modesta. La Nantes, francezii au facut instructie cu “diavolii”, invingandu-i cu scorul de 5-0. Michel Platini a marcat un hat-trick perfect – gol cu capul, gol cu stangul si gol cu dreptul. A fost prima tripla de acest gen din istoria EURO.

Michel Platini – faza grupelor 1984, Franta vs Yugoslavia (3-2)

Pare incredibil.. insa 3 zile mai tarziu Platini a reusit sa repete aceasta performanta istorica! Geniul fostului capitan al nationalei a iesit din nou la iveala, atunci cand a pus umarul decisiv la victoria la limita in fata Yugoslaviei.

Marco van Basten – faza grupelor 1988, Anglia vs Olanda (1-3)

van Basten si Ruud Gullit au facut sah-mat atunci defensiva britanicilor. Atacantul celor de la AC Milan a marcat toate golurile “Portocalei Mecanice” – doua cu piciorul stang si unul cu piciorul drept. Echipa a ajuns pana in finala, acolo unde Marco a marcat unul din cele mai frumoase goluri in istoria EURO.

Sergio Conceicao – faza grupelor 2000, Portugalia vs Germania (3-0)

La mai mult de un deceniu distanta, Conceicao a reusit performanta lui Platini la un campionat european. Portugalia a stralucit atunci in Rotterdam, gratie fotbalistului de 25 de ani. La EURO 2020 Portugalia si Germania se vor intalni din nou in faza grupelor.

PARIAZA PE PORTUGALIA VS GERMANIA

Patrick Kluivert – faza grupelor 2000, Olanda vs Yugoslavia (6-1)

Portocala Mecanica a facut instructie cu Yugoslavia acum 21 de ani. Kluivert si-a aratat instinctul de pradator si a reusit in doar 30 de minute o dubla de senzatie. Toate cele 3 goluri au fost inscrise cu piciorul sau de baza – cel drept. Pasatorii au fost si ei pe masura – Edgar Davids, Boudewijn Zenden sau Dennis Bergkamp.

David Villa – faza grupelor 2008, Spania vs Rusia (4-1)

Ultimul hat-trick reusit la un Campionat European ii apartine lui David Villa, fostul mare atacant al Barcelonei. Ibericul a facut atunci instructie cu nationala Rusiei, in poarta careia a punctat de 3 ori cu piciorul drept.

Crezi ca poate cineva in 2021 sa marcheze de 3 ori intr-o singura partida? Reuseste Cristiano Ronaldo sa straluceasca? A sosit timpul lui Romelu Lukaku? Sau revine Benzema la nationala cu o evolutie de nota 10?