Cota 2

Cota 2 din fotbal 13.12.2020

Biletul Zilei Cota 2 15.12.2020

Salutare tuturor prieteni! Avem inca o sansa in acest weekend pentru a bifa cota 2 din fotbal. De aceasta data vom avea o abordare diferita pentru ca si evenimentele sunt foarte interesante.

Rezultaltele de ieri nu au fost deloc in favoarea noastra. Au fost foarte multe derby-uri lipsite de goluri sau agresivitate. Un exemplu a fost partida dintre Manchester UTD vs Manchester City, terminandu-se la egalitate, scor 0-0. Pentru astazi vom schimba campionatele, dar si pronosticurile.

Cota 2 din fotbal – Cine se impune in derby-ul din Liga 1?

CFR Cluj vs FCSB reprezinta atractia principala a etapei cu numarul 13 din Liga 1. Pentru asta am pregatit o avancronica completa cu super informatii.

• Echipa din Gruia trece prin momente foarte dificile din punct de vedere mental. CFR Cluj a fost la cateva minunte de o noua calificare in primavara europeana. Ardelenii au reusit sa marcheze in minutul 84, apoi in minutul 90 s-a acordat un penalty rusinos. Din pacate aventura in Europa s-a terminat pentru CFR Cluj si fotbalul romanesc. In acest moment, echipa se afla pe locul 3 in clasament dupa cele 12 etape disputate. Etapa trecuta, ardelenii au invins-o pe Poli Iasi in deplasare, cu scorul de 2-0.
  • Liderul Ligii 1 are 7 victorii consecutive in campionat si beneficiaza si de avantajul unui program mai lejer. Echipa a reusit sa marcheze 34 de goluri in cele 12 etape, fiind cea mai ofensiva echipa din Liga 1.
  • FCSB poate profita de moralul scazut al celor de la CFR Cluj si sa forteze o victorie in campionat.

Venlo vs Feyenoord

• Venlo se afla foarte apropa de zona rosie a clasamentului dupa cele 11 etapa disputate. In aceste meciuri a reusit sa incaseze 33 de goluri, avand cea mai slaba defensiva din Eredivisie. In ultima etapa a pierdut la Waalwijk cu scorul de 3-2, desi in minutul 51 conducea pe tabela.
  • Pe cealalta parte, Feyenoord vine dupa un esec usturator in Europa League. Echipa a pierdut in deplasare in Austria si a ratat calificarea in primavara europeana. In campionat echipa este neinvinsa in ultimele 5 etape. In plus, a ramas singura echipa din Eredivisie fara infrangere.
  • In meciurile ultimele 3 meciuri directe contra celor de la Venlo, au reusit sa castige de fiecare data si sa marcheze minim 3 goluri.