Fotbal spectacol in prima zi a rundei a doua din Champions League

Aseara s-au disputat primele 8 meciuri din cea de-a doua runda a Grupelor Champions League. Intalnirile au fost viu disputate, echipele mai slab cotate depasindu-si conditia si reusind sa obtina rezultate nesperate.

Pep Guardiola s-a intors in Germania dupa cei doi ani petrecuti pe banca lui Bayern Munchen. Deplasarea  a fost una a suferintei, tehnicianul spaniol al lui Manchester City fiind salvat de David Silva, care a profitat de o eroare a unui fundas german si a marcat golul victoriei. Meciul a inceput socant, Hoffenheim deschizand scorul in secunda 45 prin Belfodil. Dupa doar 7 minute, ,,cetatenii” au egalat prin Aguero si se parea ca meciul va fi un festival de goluri. Nu a fost asa deoarece jocul ofensiv al lui City a fost unul lent, fara limpezimea pe care o dadea De Bruyne, iar gazdele au stat foarte bine in teren, incercand sa dea lovitura pe contraatac. Trebuie remarcata performanta lui Aguero care a reusit sa marcheze pentru al zecelea sezon consecutiv in Liga Campionilor.

Juventus Torino nu a acuzat absenta portughezului Cristiano Ronaldo si a invins la scor de neprezentare pe elvetienii de la Young Bouys Berna. Argentinianul Dybala a profitat de sansa de a fi titular si a inscris toate cele trei goluri ale meciului. El este ce de-al patrulea fotbalist de la ,,Batrana Doamna” care reuseste un Hattrick in Champions League, dupa Pippo Inzaghi (2), Alessandro del Piero si Arturo Vidal.

Benfica Lisabona a reusit prima victorie a sezonului european. Meciul a inceput excelent pentru lusitani. In minutul 15 ei conduceau cu scorul de 2-0 prin golurile marcatr de Seferovic si Grimaldo. Eliminarea lui R. Dias la ultima faza a primei reprize le-a permis grecilor de la AEK Atena sa revina in meci prin cele doua reusite ale lui Klonaridis, dar Semedo in minutul 74 a izbutit sa inscrie pentru toate punctele.

Roma pare sa fi trecut de startul execrabil de sezon. Romanii au obtinut cea de-a treia victorie consecutiva, cehii de la Plzen facand doar act de prezenta.  Dzeko (3), Kluivert si Under C.  au marcat pentru cea mai concludenta victorie a serii.

Pariaza pe goluri in meciurile din Cupele Europene!

Bayern a terminat la egalitate intalnirea cu Ajax Amsterdam, desi meciul incepuse perfect pentru ei, Hummels marcand in minutul 4. Ajax nu a venit sa se apere si, in minutul 22 a egalat prin Mazraoui. Se pare ca Niko Kovac nu a gasit solutiile potrivite pentru bavarezi. Desi a avut la dispozitie toate vedetele, Bayern a inregistrat al treilea rezultat negativ consecutiv .

Fotbal spectacol in Lyon vs. Shakhtar

Un meci echilibrat, dar in acelasi timp spectaculos s-a disputat pe Stade Gerlain din Lyon, unde ucraineenii de la Sahtior au inceput bine meciul si, dupa 55 de minute conduceau cu 2-0 prin golurile marcate de fostul atacant al Gloriei Bistrita, Junior Moraes. Lyon a revenit fantastic in ultima parte a meciului, egaland prin Dembele si Dubois. Ucraineenii au avut sansa sa ia cele trei puncte, dar Kayode a nimerit doar bara in minutele de prelungiri.

Jose Mourinho si Manchester United continua forma slaba aratata in Premier League. Meciul cu Valencia a fost unul anost, rezultatul final 0-0, ilustrand realitatea din teren. Desi Pogba si Rashford (bara) au pus in pericol poarta ,,liliecilor” din lovituri libere, gazdele sau ramas datoare fanilor.

Surpriza serii s-a produs la Moscova unde campioana sezonului trecut a pierdut cu 0-1 meciul cu TSKA Moscova. Rusii au profitat de o eroare a lui Kroos in chiar primul minut si au inscris prin Vlasic. Este ce de-al treilea gol pe care madrilenii il primesc in primul minut al meciurilor jucate in Champions League in 2018. Tot trei goluri au primit cei de la Real in primul minut al meciurilor de Liga Campionilor in perioada 1995-2017. Fara S. Ramos, G. Bale, Isco  si Marcelo si cu Modric pe banca, ,,los blancos” nu au reusit sa marceheze, desi au lovit barele portii lui Akinfeev de 3 ori. Este cel de-al treilea meci consecutiv in care Real nu marcheaza, adancind criza din era post-Ronaldo.

Obtine trei pariuri fara risc pentru meciurile din UCL si Europa League!