Leo Messi si Neymar Jr. stralucitori in Champions League

Cea de-a doua zi a etapei a doua din Grupele Champions League a fost una a confirmarilor, in care echipele de top (exceptie facand Liverpool) au obtinut victorii in urma unor prestatii solide. Primplanul l-au furat Messi si Neymar. Fosti colegi pana acum 2 ani, cei doi au reusit aseara unele dintre cele mai bune meciuri din carierele lor spectaculoase. Pentru o seara perfecta, meciurile celor doi s-au disputat la ore diferite, astfel incat fanii norocosi au putut urmari ambele reprezentatii.

Neymar a deschis seara de fotbal cu o executie superba din lovitura libera, plonjonul disperat al portarului Stelei Rosii din Belgrad fiind inutil. Dupa numai doua minute, acelasi fotbalist a reusit dubla in urma unei faze rapide de atac. Cavani, Di Maria si M’bappe si-au trecut si ei numele pe tabela de marcaj. Golul de onoare al sarbilor, marcat in minutul 74 de M. Marin, i-a infuriat pe parizieni si in minutul 81 Neymar a inscris dintr-o lovitura libera de la peste 30 de metri. Cu cele trei goluri marcate aseara, Neymar l-a egalat pe Kaka in fruntea clasamentului celor mai buni marcatori brazilieni in Champions League.

La aceeasi ora, nemtii de la Schalke 04 au reusit sa castige cu 1-0 pe terenul rusilor de la Lokomotiv Moscova. Golul a fost marcat de Mc’Kennie in minutul 88.

Barcelona schioapata fara Leo Messi

Intr-o seara in care Neymar a marcat trei goluri, Messi reuseste sa fie vedeta pe Wembley, in urma unui meci de exceptie. Inca din minutul 1, acesta reuseste o pasa exceptionala de circa 30 de metri pentru Alba, acesta intoarce la Coutinho care inscrie profitand si de iesirea fara rost a lui Lloris. In minutul 28, acelasi Leo Messi initiaza printr-o pasa precisa o actiune in viteza a catalanilor si, in urma unei respingeri a apararii londoneze, mingea ajunge la Rakitic, iar croatul o trimite in plasa laterala cu un sut formidabil din afara careului. Messi este implicat in toate actiunile ofensive ale spaniolilor, dar mingea nu mai intra in plasa, Lloris reusind sa isi mai spele din vina de la primul gol.

Pariaza pe goluri in meciurile din Europa League la cota 50.00!

Dupa pauza englezii au oferit o replica mai consistenta, dar Messi a fost cel care a avut ocaziile mai mari, trimitand de doua ori mingea in bara din dreapta a portii engleze. Cum fotbalul se razbuna, Kane reuseste sa inscrie si relanseaza meciul. Atacurile englezilor devin mai incisive si apar primele greseli in defensiva catalana. La capatul unei actiuni pe care tot el a initiat-o, argentinianul reuseste sa inscrie si aduce linistea in tabara spaniola. Lamella marcheaza 10 minute mai tarziu si face ca meciul sa castige in intensitate. Leo Messi inchide tabela in minutul 90 si consfinteste prima victorie a catalanilor in ultimele 4 meciuri.

Celelalte rezultate din Champions League

Atletico Madrid si-a respectat blazonul si s-a impus in fata belgienilor de la Club Brugge. Griezmann cu o dubla si Koke au marcat golurile invingatorilor, in timp ce pentru belgieni a marcat Groeneveld cu un sut extraordinar din afara careului.

Dormund a confirmat faptul ca este intr-o forma foarte buna. Nemtii au profitat de problemele de la ,,monegasci” si au marcat de trei ori in repriza secunda prin Larsen, Paco Alcacer si Reus. Francezii au bifat al noualea meci consecutiv fara victorie si se pare ca zilele lui L. Jardim in Principat sunt numarate.

Porto a castigat cu emotii meciul jucat acasa cu Galatasaray. Marega a inscris golul victoriei in debutul reprizei secunde, dar lusitanii au tremurat pana la finalul partidei, turcii oferind o replica consistenta.

Napoli a dominat de la un capat la altul meciul cu Liverpool. Golul izbavirii, marcat de Insigne, a venit in ultimele minute de joc, dar a facut dreptate intr-un meci in care mult laudata tripleta ofensiva Salah, Mane, Firminho, a fost inexistenta. Onest cum il stim, Klopp a marturisit ca echipa sa nu putea emite pretentii intr-un meci in care portarul Alisson Becker a fost cel mai bun jucator.

Nainggolan si Icardi au reusit golurile victoriei lui Inter dupa ce gazdele de la PSV marcasera in minutul 27 prin Rosario. Italienii au dominat la toate capitolele jocului si au aratat ca au calitatile necesare pentru performanta.

Castiga 5 000 ron cash cu meciurile din Cupele Europene!