Liga Natiunilor UEFA – tot ce trebuie sa stii

Pariaza pe Liga Natiunilor pentru premii de 60.000 RON

Liga Natiunilor UEFA – tot ce trebuie sa stii

Asteptata cu mult interes, mai ales din partea tarilor ce nu au participat la Turneul Final al Campionatului Mondial de Fotbal din Rusia 2018, noua competitie infiintata de UEFA, Liga Natiunilor, debuteaza la inceputul lunii septembrie.

Cand se joaca partidele?

Meciurile din grupe sunt programate in septembrie, octombrie si noiembrie 2018, urmand ca cele 4 finaliste sa isi dispute trofeul in iunie 2019. Dintre cele 4 finaliste, UEFA va alege in Decembrie 2018 tara ce va gazdui semifinalele, finala mica si finala mare.

Cum sunt impartite echipele?

Cele 55 de echipe nationale de fotbal sunt impartite in 4 ligi valorice, A, B, C si D, din care acestea pot promova sau retrograda la capatul meciurilor programate. Rezultatele obtinute in Liga Natiunilor vor trimite 4 echipe direct la Euro 2020 si vor contribui la stabilirea urnelor pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2020.

Care e miza cea mare?

Primele 4 clasate din fiecare Liga, care nu vor reusi sa se califice la Euro 2020 din preliminarii, se vor lupta in Martie 2020 pentru unul din cele 4 locuri la Euro, puse la bataie in cadrul acestei competitii.

Iata cum arata componenta celor 4 ligi, conform uefa.com:

Liga A: Germania, Portugalia, Belgia, Spania, Franta, Anglia, Elvetia, Italia, Polonia, Islanda, Croatia, Olanda

Cele 12 formatii din Liga A sunt impartite in 4 grupe, dupa cum urmeaza:

A1: Germania, Franta, Olanda

A2: Belgia, Elvetia, Islanda

A3: Portugalia, Italia, Polonia

A4: Spania, Anglia, Croatia

Castigatoarele celor 4 grupe din Liga A vor juca semifinalele si finalele competitiei in iunie 2019. Ultimele 4 clasate vor retrograda in Grupa B pentru editia din 2020.

Liga B: Austria, Tara Galilor, Rusia, Slovacia, Suedia, Ucraina, Irlanda, Bosnia si Herzegovina, Irlanda de Nord, Danemarca, Cehia, Turcia

B1: Slovacia, Ucraina, Cehia

B2: Rusia, Suedia, Turcia

B3: Austria, Bosnia & Herzegovina, Irlanda de Nord

B4: Tara Galilor, Irlanda, Danemarca

Cele 4 castigatoare vor promova in Liga A, iar ultimele clasate retrogradeaza in Liga C.

Liga C: Ungaria, Romania, Scotia, Slovenia, Grecia, Serbia, Albania, Norvegia, Muntenegru, Israel, Bulgaria, Finlanda, Cipru, Estonia, Lituania

C1: Scotia, Albania, Israel

C2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia

C3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru

C4: Romania, Serbia, Muntenegru, Lituania

Si aici, primele 4 promoveaza in Liga B, in timp ce ultimele clasate retrogradeaza in Liga D

Liga D: Azerbaijan, Macedonia, Belarus, Georgia, Armenia, Letonia, Insulele Feroe, Luxemburg, Kazakhstan, Moldova, Liechtenstein, Malta, Andorra, Kosovo, San Marino, Gibraltar

D1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra

D2: Belarus, Luxemburg, Moldova, San Marino

D3: Azerbaijan, Feroe, Malta, Kosovo

D4: FYR Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar

Primele din cele 4 grupe promoveaza in Liga C, editia 2020

Romania vs Muntenegru este vineri, 7 septembrie, la ora 21:45, in direct la Pro TV.