Meciul zilei de la Wimbledon 13.07.2019

Meciul zilei de la Wimbledon vine din duelul : S.Halep – S.Wiliams.

Pronosticul pentru aceasta partida este : Simona Halep are peste 14.5 greseli nefortate in meci.

Simona are o medie de 12 nefortate pe meci, dar aceasta medie venind in fata unor jucatoare destul de defensive. Simona Halep trebuie sa atace cu toate armele “tancul american” pentru a avea castig de cauza. De aici o sa vina si nefortatele pentru Halep.

Serena și Simona sunt singurele jucătoare din circuit care au ajuns în cel puțin o finală de Grand Slam în sezoanele 2017, 2018 și 2019.

Câștigătoarea finalei va primi un cec în valoare de 2,35 milioane de lire sterline și 2000 de puncte în clasamentul WTA. Sportiva care pierde sâmbătă se va mulțumi cu 1,17 milioane de lire sterline și 1300 de puncte în ierarhia mondială.

Simona are bilanț 35-10 în acest sezon, în timp ce Serena a jucat mult mai puțin: 15-3. Ea a pierdut cu Pliskova la Australian Open (sferturi), Kenin la Roland Garros (tur 3) și a abandonat în turul 3 la Indian Wells în setul 2 cu Garbine Muguruza.

Niciuna dintre jucătoare nu are vreun titlu în 2019. Pentru Serena este prima finală a anului, în timp ce Simona joacă a treia oară cu trofeul pe masă – a pierdut la Doha (Mertens) și Madrid (Bertens).