Meciul zilei vine de la Cupa Africii 05.07.2019

Meciul zilei vine de la Cupa Africii 05.07.2019. Salutare tuturor, sunt Marco Birlan si in aceasta seara mizam pe un duel de pe continentul african.

Am inceput luna Iulie perfect si pana acum avem un procentaj de 100%. Suntem in grafic si cu cele doua anteposturi pentru Copa America si Gold Cup, iar azi incercam sa ne multiplicam din noi banii. Ieri oferta a fost slabuta si am ales o zi de pauza, insa astazi mi-a atras atentia o partida de la Cupa Africii.

La ora 19:00 se va desfasura duelul MAROC – BENIN, din cadrul optimilor de finala ale Cupei Africii. Asa cum v-am obisnuit, inainte de a vorbi despre meci, iata cum ar putea arata cele doua diseara:

MAROC: Bounou – Hakimi, Saiss, Benatia, Dirar – El Ahmadi, Boussoufa – Amrabat, Belhanda, Ziyech – En Nesyri

BENIN: Allagbe – Bazare, Adenon, Verdon, Kiki – Adeoti – Pote, Mama, Sessegnon, Sokou – Djigla

Maroc a reusit sa castige toate cele 3 partide din grupe cu scorul de 1-0, insa doua dintre cele 3 goluri au venit in ultimele minute. Asta poate fi o problema pentru noi, insa de aceasta data ma astept sa sparga gheata mai devreme. De partea cealalta, Benin e o echipa oportunista, ce s-a calificat dupa 3 rezultate de egalitate. Acestia au facut 2-2 cu Ghana si au remizat alb cu Guinea Bissau si Camerun. Iata de ce cred ca azi marocanii se vor califica in 90 de minute.

O singura “vedeta” pentru Benin, care oricum va absenta

Daca aruncam un ochi peste cele doua loturi, vedem o diferenta enorma de valoare. Cel mai cunoscut jucator al celor din Benin este Steve Mounie, atacantul celor de la Huddersfield. Acesta insa este suspendat astazi, asadar nu vad cum Benin, o echipa net inferioara, poate pune probleme in ofensiva. Ma astept ca echipa sa se apere 90 de minute si sa spere la un contra-atac, ramane de vazut daca va si reusi.

Punctul forte al marocanilor, defensiva!

Acestia au nume importante in compartimentul defensiv si nu au incasat vreun gol in grupe. Poarta este aparata de Bounou, care e titular in campionatul Spaniei, la Girona. Daca urcam putin, vedem cativa jucatori extrem de importanti. Pe banda stanga este Achraf Hakimi, care evolueaza in prezent la Dortmund, fiind imprumutat de la Real Madrid. Mehdi Benatia, fostul fundas al celor de la Juventus, este stalpul in centrul apararii. Acesta face pereche cu Romain Saiss, un alt jucator ce evolueaza la nivel inalt, la Wolves. Pe banda dreapta cel mai probabil va evolua fundasul celor de la Fenerbahce, Nabil Dirar. Acesta insa poate fi inlocuit oricand de Mazraoui, un tanar talent al celor de la Ajax, care poate aduce prospetime in repriza secunda.

• VA STRALUCI ASTAZI SEPTARUL NATIONALEI?

Asteptarile sunt mari de la Hakim Ziyech, cel care a impresionat cu Ajax in UEFA Champions League. Marocanul de 26 de ani este monitorizat de cateva cluburi mari, printre care Bayern Munchen. Acesta nu a impresionat in faza grupelor, insa in aceste dueluri decisive ma astept sa o faca. O singura sclipire de moment e nevoie de la septarul Marocului, pentru ca apararea celor din Benin sa fie destabilizata.

Solutii multiple in atacul marocanilor

Avantajul Marocului este ca nu sta intr-un singur jucator. Acestia au cativa oameni de atac foarte buni si cu experienta fotbalului european. Nordin Ambrabat, Younes Belhanda (Galatasaray) sau tanarul atacant al celor de la Leganes, En Nesyri, sunt solutiile Marocului.

Marocul si-a odihnit cativa titulari in ultima partida din grupe cu Africa de Sud, iar prospetimea e si ea de partea lor. Ma astept la un duel dominat in intregime de ei si sper sa inscrie repede pentru a putea controla jocul dupa bunul plac. BAFTA!!