Connect with us

Meciul zilei

Recomandarea zilei din NHL 21.01.2020

Meciul Zilei

În această noapte, începând cu ora 02:00, Boston Bruins primește vizita celor de la Vegas Golden Knights. Duel din cadrul primului eșalon de hochei american (NHL).

Informații Boston:

Ocupă poziția secundă în Conferința de Est, acumulând până în prezent 68 de puncte. La 3 lungimi distanță față de liderului conferinței, Washington Capitals.
Forma de moment nu este tocmai bună, realizând o singură victorie în ultimele 4 meciuri oficiale. Timp în care au marcat 12 goluri, în timp ce buturile echipei au fost străpunse de 14 ori.

Vin după o înfrângere dramatică, realizată pe teren străin, scor 4-3, împotriva celor de la Pittsburgh Penguins. După primele 15 minute din prima perioada de joc, urșii aveau să conducă ostilitățile cu scorul de 0-3. Pentru ca apoi, dezastrul asupra acestora avea să se așeze puțin câte puțin. După primele două minute din a 3-a perioadă, pinguinii aveau să restabilească egalitatea, scor 3-3, printr-un gol marcat de Johnson. Boston a clacat definitiv în minutul 12, atunci când, Rust avea să aducă din nou în extaz proprii suporteri.
Pentru urși au marcat Bergeron, Bjork și Pastrnak.

În urma celor 50 de meciuri oficiale, Boston a obținut 25 de victorii, 15 remize și 10 înfrângeri. Dintre cele 10 eșecuri, doar 3 au fost realizate pe arena din TD Garden.

Problemele din componența lotului par să persiste și în această seară!

Canadianul Bruce Cassidy nu se va putea baza în continuare pe serviciile lui Krejci, Miller și Rask. Hocheiști extrem de importanți în angrenajul echipei.
Totuși, dintre cei 3, absența finlandezului Tuukka Rask este cea mai grea lovitură primită de Bruce. Acesta fiind obligat să-l folosească titular pe cehul Daniel Vladar. Butist care nu a evoluat niciodată într-un meci de NHL.

O altă soluție, poate chiar mai bună, este titularizarea lui Halak. Însă, acesta a evoluat deja în ultimele două confruntări oficiale, iar timpul de refacere a fost extrem de scurt.
În urma acestei decizii, Boston ar începe duelul în fața celor de la Vegas ca fiind victimă aproape sigură.

Fără dar și poate, cehul David Pastrnak este cel mai important jucător din partea ofensivă a echipei. În acest sezon, acesta a reușit să marcheze 37 de goluri și să trimită 33 de pase decisive. Un alt jucâtor important este Brad Marchand. Canadianul fiind pe locul 4 în ceea ce privește cei mai buni pasatori din NHL( 21 de goluri și 44 assisturi).

Boston deține o medie de 3,25 goluri marcate, în timp ce partea defensivă cedează aproximativ 2,67 schimbări de tabelă.
În 27 din cele 50 de întâlniri, linia de minim 5,5 goluri înscrise a fost depășită fără probleme.

Informații Vegas:

Ocupă a 7-a poziție în Conferința de Vest, acumulând până în prezent 57 de puncte.
Traversează o perioadă dezastruoasă, obținând o singură victorie în ultimele 6 dueluri oficiale. Timp în care au marcat 15 goluri, în timp ce tabela de marcaj a suferit împotriva acestora de 23 de ori.
Cel mai recent rezultat este un eșec, suferit împotriva celor de la Montreal Canadiens, scor 5-4 (după over-time).

La fel ca adversara de astăzi, Vegas a avut parte de un dramatism dus la extrem!

După prima perioadă de joc, tabela de marcaj avea să indice scorul de 3-0, în favoarea celor de la Montreal. Însă, golurile lui Marchessault și Stastny din perioada secundă aveau să readucă din nou speranțe celor de la Vegas.

După primele 10 minute din ultimul sfert, Montreal urma să fie în continuare în avantaj, dar de această dată, tabela avea să indice scorul de 4-2.
Ei bine, “mascații” se pare că, nici de această dată nu aveau să irosească toate armele. Așadar, cu două minute înainte de final, Pacioretty avea să reducă din diferență.
Și cum în sport se poate întâmpla absolut orice, cu 8 secunde înainte ca arbitrul să pună capăt întâlnirii, Smith reușea să restabilească egalitatea, scor 4-4.
Din păcate, Vegas urma să cedeze într-un final la loviturile de departajare, scor 2-1.

În acest sezon, oaspeții de astăzi au obținut 19 victorii, 13 remize și 19 înfrângeri. Dintre cele 19 eșecuri, 9 au fost suferite pe teren străin.

Pacioretty este golgheterul echipei, trecând în palmares 21 de goluri și 26 de pase decisive.

Stone, Smith, Marchessault sau Theodore sunt alți 4 jucători care oricând pot pune în pericol buturile urșilor. În acest sezon, cei 4 au acumulat numai puțin de 137 de puncte.

Pe TD Garden, Vegas va face în continuare deplasarea fără Karlsson, acesta suferind o accidentare destul de urâtă. În acest sezon, suedezul a reușit să treacă în palmares 10 goluri și 24 de assisturi.

Un alt indisponibil este Cody Glass, atacant în vârstă de 20 de ani. Însă, această absență nu este nici 10% atât de importantă ca cea enumerată mai sus.

Pentru postul de portar, Fleury și Subban se “luptă” pentru titularizare!

Așa cum am spus mai sus, Vegas nu traversează o perioadă deloc bună. Ei bine, aceste rezultate se datorează și alegerilor prost gândite de către DeBoer.
Canadianul desemnându-l pe Marc titular în ultimele 4 dueluri. Este normal ca echipa să aibă astfel de rezultate. De regulă, portarul se schimbă după un meci susținut, maxim două. Altfel, randamentul butistului nu va succede nicidecum la capacitate maximă, nici măcar la jumătate.
Consider că, DeBoer și-a învățat lecția și nu va face aceeași greșeală, urmând să-l desemneze pe Subban titular.
Acesta a evoluat în 16 dueluri, deținând un procentaj la salvări de 89,80%. Aproximativ 3,07 goluri încasate pe fiecare duel.

Oaspeții dețin o medie de 3,11 goluri marcate, în timp ce defensiva cedează în medie de 3,07 ori.
În 33 din cele 51 de dueluri susținute, linia de 5,5 goluri înscrise a fost depășită fără probleme.

Meciul Zilei se poate paria la Betano! Nu ai cont? Click aici si primești un bonus de bun-venit de 500 RON la prima depunere!