Ponturi fotbal – AC Milan – AS Roma – Serie A – 31.08.2018

Vineri seara este inceputul etapei cu numarul 3 din Serie A si nu putea sa fie un start bun, iar de la ora 21:30 are loc AC Milan – AS Roma. Partida este transmisa in direct pe Digi Sport 1 si Telekom Sport.

Inceputul de sezon nu este unul care sa le convina rossonerilor, acestia au jucat contra lui Napoli, urmeaza acum acest derby. AC Milan a reusit in etapa trecuta sa faca un meci bun timp de 50 de minute, insa, dupa ce a condus-o cu 2-0 pe Napoli, a inceput declinul si in ultimele patruzeci de minute a luat trei goluri, suferind primul esec stagional. Desi este etapa cu numarul 3 din campionatul italien, milanezii a jucat un singur meci, prima lor partida, contra lui Genoa, a fost amanata din cauza unor probleme care n-au tinut de factorul sportiv. Pe de alta parte, Gattuso si-a condus elevii spre un parcurs bun in 2018, cel putin acasa. “San Siro” este terenul unde Benevento reprezinta singura echipa care a plecat cu toate punctele puse in joc.

AC Milan: G Donnarumma; Abate, Caldara, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Higuain, Calhanogl

AS Roma are una dintre cele mai spectaculoase echipe si am putut sa o urmarim la treaba la inceputul acestei saptamani, atunci cand ne-a oferit un meci incredibil. Ocupanta locului cinci, cu patru puncte, formatia antrenata de Eusebio Di Francesco trebuie sa se reorganizeze, deoarece vine dupa doua meciuri foarte grele, din care a plecat neinvinsa. Daca in prima runda a castigat cu 1-0 la Torino, reusita lui Edin Dzeko a venit foarte tarziu, cu un minut inaintea finalului timpului regulamentar, in timp ce in partida contra Atalantei a revenit de la 1-3, marcand golul egalizator tot dupa minutul 80, prin Kostas Manolas, dupa executarea unei lovituri libere.

AS Roma: Olsen; Santon, Fazio, Manolas, Kolarov; Nzonzi, De Rossi; Under, Pastore, El Shaarawy; Dzeko

Este un derby, un meci pe care Milan isi doreste sa-l castige si sa puna capat seriei de trei infrangeri consecutive acasa contra Romei. Cred ca Gennaro Gattuso are un lot mai bun, cel putin din punct de vedere ofensiv sta bine, avandu-l si pe Gonzalo Higuain. Am avut goluri in meciurile celor doua echipe, spectacolul a fost la un nivel ridicat si ambele si-au adus cotnributia pentru acest lucru. Asa cum o arata si rezultatele directe, in ultimele cinci meciuri a existat mereu o castigatoare si de cele mai multe ori diferenta s-a facut in repriza secunda. 11 din cele 14 goluri inscrise in aceste interval s-au dat in cea de-a doua repriza.