Ponturi fotbal – Arsenal – TSKA Moscova – UEFA Europa League – 05.04.2018

In aceasta seara la oras 22:05 pe stadionul “Emirates Stadium “ are loc partida Arsenal – TSKA Moscova in sferturile de finala ale UEFA Europa League.

Arsenal

• Ocupa pozitia a 6-a in Premier League  cu 51 de puncte ;
  • A reusit sa se califice in sfertuti de finala ale Europa League dupa ce a eliminat-o pe Östersunds dupa victoria cu 3-0 din tur si infrangearea rusinoasa cu 2-1 pe teren propriu si de AC Milan in optimi cu 0-2 la Milano si 3-1 la Londra ;
  • A terminat pe prima pozitie in grupa H din Europa League cu 13 puncte, la 4 puncte de Steaua Rosie ;
  • Au marcat 14 goluri in grupa si 9 in disputa cu cei de la Östersunds si Milan au primit 6 goluri in 10 meciuri ;
  • In ultimele 10 meciuri jucate acasa , Arsenal are 6 meciuri in care a castigat , unul in care a remizat si 3 infrangeri.
  • 10 din ultimele 10 meciuri jucate de Arsenal s-au marcat cel putin 2.5 goluri ;
  • Este in crestere de forma dupa acea serie de 4 meciuri pierdute  , Arsenal are 4 victorii consecutive ;
  • Jucator cheie: Principalii atacanti ai lui Arsenal nu joaca asta seara , cred ca Ozil poate creea multe faze de gol , el are 4 goluri in Premier League si 7 assisturi iar in tur el a oferit ambele pase de gol.

TSKA Moscova

• Ocupa pozitia a 3-a in Rusia cu 44 de puncte.
  • A reusit sa se califice in sferturi de finala ale Europa League dupa ce a eliminat-o pe FK Crvena Zvezda dupa victoria cu 1-0 de pe teren propriu si in optimi a elimitan-o pe Lyon , 0-1 la Moscova si 2-3 la Lyon.
  • In 8 din ultimele 10 partide disputate in Europa League , TSKA Moscova a vazut sub 2.5 goluri marcate in meci.
  • TSKA a reusit 4 victorii un egal si o infrangere in meciurile disputate in deplasare in competitiile Europene in acest sezon.
  • In Europa League cat si in Champions League, TSKA Moscova a reusit sa marcheze cel putin 2 goluri in 4 din ultimele 6 partide disputate in deplsare.
  • Jucator cheie: Cu 10 goluri in toate competitiile pentru TSKA Moscova, Vitinho este golgheterul echpei.

Echipe probabile:

Arsenal: Ospina, Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal; Xhaka, Ramsey; Ozil, Wilshere, Mkhitaryan; Welbeck

TSKA Moscova: Akinfeev; A. Berezutski, Ignashevich, V. Berezutski; Nababkin, Natcho, Golovin, Schennikov; Dzagoev, Wernbloom, Musa

Indisponibili:

Arsenal :  Santi Cazorla – incert , Aubamenyang nu are drept de joc

TSKA Moscova : Viktor Vasin; Mario Fernandes – accidentati Kirill Nababkin – suspendat

Concluzie:

• Din punctul meu de vedere , TSKA nu va rezista pe Emirates fara sa primeasca gol , ma astept ca Arsenal sa castige partida.