Ponturi fotbal – Atletico Madrid – Sporting – UEFA Europa League – 05.04.2018

In aceasta seara la oras 22:05 pe stadionul “Wanda Metropolitano” are loc partida Atletico Madrid – Sporting in sferturile de finala ale UEFA Europa League.

Atletico Madrid:

• Ocupa pozitia a 2-a in La Liga cu 67 de puncte.
  • A reusit sa se califice in sferturi de finala ale Europa League dupa ce a eliminat-o pe FC Copenhaga dupa victoria in dubla masa , scor 5-1 la general si pe Lokomotiv Moscova ,3-0 la Madrid si 1-5 la Moscova.
  • Atletico Madrid a castigat ultimele 7 partide disputate in Europa League.
  • In 6 din ultimele 9 meciuri ale acestor in Europa League au fost marcate sub 2.5 goluri.
  • Atletico Madrid evolueaza excelent pe teren propriu in acest sezon acolo unde a pierdut doar 2 partide in acest sezon in taote competitiile.
  • Atletico Madrid nu a primit gol in ultimele 3 din ultimele 10 partide disputate pe teren propriu.
  • In ultimele 11 partide disputate in toate Europa , Atletico Madrid a reusit 7 victori, 4 egaluri si o infrangere.
  • Cele doua echipe s-au intalnit in 2010 , Atletico calificandu-se dupa ce la Madird scorul a fost 0-0 iar la Lisabona , 2-2.
  • Jucator cheie: Cu 20 de goluri in acest sezon pentru Atletico Madrid in toate competitiile, Antoine Griezmann este golgheterul echipei

Sporting

• Ocupa pozitia a 3-a in Premiera Liga cu 65 de puncte ;
  • A reusit sa se califice in sfertuti de finala ale Europa League dupa ce a eliminat-o pe Astana si Plzen ;
  • In grupa D Uefa Champions League , Sportiing a treminat pe pozita a 3-a cu 7 puncte , 4 mai putine decat Juve , ocupanta locului 2 si 7 puncte de Barcelona  , ei au marcat 8 goluri si au primit 9 in cele 6 meciuri ;
  • A obtinut 2 victorii , 2 egaluri, un egal si 3 infrangeri in grupa ;
  • Vine dupa o infrangere, in deplasare, pe terenul echipei Braga, scor 1:0 ;
  • Are 5 infrangeri in ultimele 10 de partide disputate in deplasare ;
  • 5 din ultimele 10 meciuri jucate de Sporting s-au terminat cu peste 2.5 goluri ;
  • Jucator cheie :Bas Dost are 22 de reusite in Portugalia.

Echipe probabile:

Atletico Madrid (4-4-2): Oblak – Vrsaljko, Savic, Godin, Hernandez – Correa, Partey, Niguez, Koke – Costa, Griezmann

Sporting (4-2-3-1): Patricio – Piccini, Pinto, Mathieu, Coentrao – Fernandes, Battagllia – Martins, Ruiz, Acuna – Dost

Indisponibili:

Atletico : Juanfran, Gimenez (incerți), Filipe Luis

Sporting : Coates, Carvalho (incerți), Podence, Doumbia

Concluzie:

• Un meci foarte interesant care pune fata-n fata 2 echipe ofensive , ma astept ca ambele sa marcheze cel putin un gol.