Ponturi fotbal – Augsburg – Bremen – Bundesliga – 22.09.2018

Incepand cu ora 16:30, “WWK Arena” gazduieste Augsburg – Bremen, joc din etapa cu numarul 4 din Bundesliga, unul dintre cele mai tari campionate din Europa.

O echipa greu de abordat cand joaca pe teren propriu, Augsburg vizeaza un prim succes in fata propriilor suporteri, dupa ce in singurul meci pe care l-a jucat a terminat la egalitate contra Borussiei Monchengladbach. Cu toate astea, in etapa trecuta a facut cunostinta si cu primul esec stagional, dar a venit intr-un duel pe care l-a avut in deplasare, ghinionul spunandu-si clar cuvantul, deoarece golurile adversarilor de la Mainz au venit in minutele 87 si 90+4. Chiar si in conditiile astea ramane pe un loc decent, Augsburg se afla pe treapta a noua, cu patru puncte, trei lungimi o despart de ocupanta locului al doilea.

Augsburg: Giefer – Schmid, Gouweleeuw, Hinteregger, Max – Khedira, Baier (c) – Richter, Hahn, Koo – Gregoritsch

Werder Bremen imi ramane in minte cand reusea o serie de victorii importante in editia trecuta de campionat, datorita carora s-a salvat lejer de la retrogradare. Pana acum a dat un randament bun in ciuda unor echipa incomode pe care le-a intalnit, a reusit sa scape neinvinsa, iar dupa trei jocuri si-a trecut in cont 5 puncte. Unul dintre aceste puncte au venit in deplasare, a jucat acasa, dar golul pe care Eggstein l-a reusit nu a fost suficient si asta pentur ca defensiva a gresit flagrant in minutele de prelungire si in al doilea minut al minutelor suplimentare a luat golul care a stabilit scorul final, 1-1.

Bremen: Pavlenka – Gebre Selassie, Veljkovic, Moisander, Augustinsson – M. Eggestein, Sahin, Klaassen – Osako, Kruse (c), Rashica

Interesant este ca in toate meciurile jucate de Augsburg si Werder Bremen am avut goluri de ambele parti si asta trebuie sa fie un punct de plecare. La fel s-a intamplat si in urma cu sase luni, atunci cand Bremen castiga pe “WWK Arena” cu 3-1. Spectacolul a fost mereu prezent, in ultimele noua jocuri directe am avut cel putin trei modificari de scor, ceea ce nu este deloc surprinzator daca vedem forta de joc a acestora, cat si greselile pe care le-au facut.