Ponturi fotbal – Bielefeld – Koln – 2.Bundesliga – 28.09.2018

FC Koln continua drumul spre prima liga, iar vineri seara are parte de un nou episod. De aceata data va juca impotriva lui Bielefeld, in deplasare, incepand cu ora 19:30.

Bielefeld a putut sa urce mai multe locuri dupa ce a reusit inca o victorie si acum va aborda jocul de pe locul 4, cu 12 puncte. In etapa anterioara, desi a jucat in deplasre, a acut o impresie buna, massimo si hartherz fiind oamenii care au intors soarta meciului in minutul 90 si 90+3, cand au inscris golurile de 1-1 si 2-1, ale disputei contra lui Darmstadt.  A fost al patrulea meci la rand jucat si pe care nu l-a pierdut, iar Arminia revine pe teren propriu dornica sa faca acelasi sir de jocuri foarte bune. In trei infruntari disputate acasa, Bielefeld a bifat doua victorii si un rezultat de egalitate.

Sunt multe de vorbit despre jucatorii cu caracter care au decis sa ramana alaturi de FC Koln dupa ce aceasta a retrogradat si rezultatele se vad.  Hector este unul dintre cei care au imbracat tricoul Germaniei in nenumarate randuri si dorit de cluburi mari din campionatele importante ale Europei, dar acesta a pus mai presus un transfer si a decis sa ramana alaturi de “tapi”. Acesta a fost unul dintre cei prezenti pe teren la mecul pe care l-au avut cu Ingolstadt, reusind sa se impuna cu 2-1. Victoria a venit in ultimele douazeci de minute, Simon Terodde a confirmat de ce este cel mai bun jucator al acestui sezon si principalul om de gol, bifand a sasea partida la rand in care marcheaza, de data asta a punctat de doua ori.

Asa cum bine o arata si clasamentul, cele doua lupta pentru un loc pe podium sau pentru a-si consolida prima pozitie, asa cum este cazul oaspetilor. Daca ne luam dupa forma de moment este clar ca nu ne putem face o idee, insa, as vrea sa cred ca numarul mare de goluri inscrise de FC Koln nu este intamplator, iar Terodde sa-si aduca din nou contributia pentru un eventual succes sau cel putin un punct care sa vina pentru trupa sa, favorita acestui joc.