Ponturi fotbal – Blooming – The Strongest – Division Profesional – 01.10.2018

Meci interesant in prima liga de fotbal din Bolivia, de la ora 02;30, pe “Ramon Tahuichi Aguilera Costa” are loc Blooming – The Strongest, joc din runda a 13-a.

Blooming este una dintre echipele care sunt considerate favorite in duelurile pe care le disputa, a fost constanta pana acum un an, cand a inceput decaderea ei si automat nu a mai fost echipa care sa se lupte la campionat, acum abordand duelul de luni dimineata din postura de ocupanta a locului 7, avand 16 puncte. In etapa trecuta a fost din nou supusa infrangerii, dar asa cum era de asteptat, esecul cu 1-4 venit in fata lui San Jose a fost unul jucat pe teren strain si in care a rezistat cu stoicism timp de o repriza, datorita golului marcat de Britos. Decaderea echipei s-a produs imediat dupa pauza, atunci cand a fost acordat un penalty pentru adversari, ceea ce a schimbat soarta infruntarii.

The Strongest este liderul campionatului bolivian si daca totul va decurge asa cum s-a intamplat in ultimul timp, diferenta de trei puncte pe care acum o are, s-ar sa se mareasca. Trece printr-o perioada buna in ceea ce priveste meciurile din campionat si acest lucru l-am vazut in etapa trecuta, atunci cand a profitat de avantajul de juca acasa, castgiand cu 2-0 in fata lui Nacional Braga. A fost a treia partida din ultimele patru in care se impune marcand de doua ori. De astfel, din punctul acesta de vedere nu trebuie sa-i plangem de mila, The Strongest are al doilea cel mai bun compartiment ofensiv, cu o medie de peste doua reusite in fiecare meci.

Blooming este o echipa cu potential, dar acum este momentul ca The Strongest sa straluceasca si asa cum am vazut ca s-a comportat, astept sa aiba un cuvant serios de spus, iar acest lucru sa se vada, evident, pe tabela. Totusi, jucandu-se pe terenul lui Blooming, as astepta si din partea ei o replica buna, macar la un gol inscris, cum a facut-o in fiecare din ultimele sase asemenea jocuri.