Ponturi fotbal – Chelsea – Manchester City – Super Cupa Anglia – 05.08.2018

Duminica, de la ora 17:00, pe “Wembley” are loc primul meci al sezonului 2018/2019 din fotbalul de prima liga din Anglia. Chelsea – Manchester City se vor duela in Super Cupa Angliei.

Chelsea a facut cateva schimbari importante in aceasta pauza de mercato si cea mai de renume vine direct de la banca, Maurizio Sarri l-a inlocuit pe Antonio Conte. Nu a surprins aceasta mutare, deoarece s-a ratat titlul, iar castigarea FA Cup se pare ca nu a fost de ajuns. Echipa a mers acceptabil in aceasta pauza, dar este irelevant sa ne facem o idee, avand in vedere ca a jucat un singur meci amical, incheiat cu victorie, 2-1, contra lui Perth Glory, pentru ca apoi sa dispute doua meciuri in cadrul International Champions Cup, contra lui Inter si Arsenal, ambele incheiate la egalitate dupa timpul regulamentar. Totusi, inevitabilul s-a produs si clubul de pe “Stamford Bridge” a facut cateva transferuri, unul dintre ei fiind Jorginho.

Chelsea: Caballero – Azpilicueta; Luiz; Rudiger; Alonso – Barkley; Jorginho; Fabregas – Hudson Odoi; Morata; Pedro

Manchester City merge pe mana aceluiasi Guardiola, tehnician alaturi de care a cucerit lejer titlul in editia anterioara de Premier League, cu 19 puncte mai multe decat echipa clasata pe locul al doilea, Manchester United. Bugetul nelimitat pe care seicii il pun la bataie sezon de sezon ii permit campioanei Angliei sa faca transferuri de marca, iar cel mai renumit din aceasta pauza este cel al lui Riyad Mahrez, adus de “cetateni” pentru aproximativ 70 de milioane de euro. Guardiola&Co. a incheiat sezonul anterior cu fruntea sus, obtinand sase victorii si un rezultat de egalitate, dar a impresionat modul de a ataca, depasit bariera de 100 de goluri inscrise intr-un sezon, asta in conditiile in care a avut si cea mai solida aparare.

Manchester City: Bravo – Bolton; Garcia; Laporte; Zinchenko; Silva – Gundogan; Foden – Mahrez; Aguero; Sane

Sezonul trecut a fost dominat de City, a reusit sa o invinga de doua ori pe Chelsea, 1-0, atat acasa, cat si in deplasare. Mutarile la nivel de banca tehnica nu cred ca poate schimba cu ceva situatia, “cetatenii” raman la acelasi nivel ridicat si par sa fie cu un pas din punct de vedere al lotului. Totusi, sunt cateva piese ce ar putea absenta din partea lui Guardiola si astfel, pare ca tehnicianul catalan va merge pe o echipa considerata de avarie si cred ca situatia s-ar putea echilibra suficient cat sa avem un meci inchis, cu cel mult doua reusite.