Ponturi fotbal – Dortmund – Atalanta – Europa League – 15.02.2018

In aceasta seara la ora 20:00 pe stadionul “Signal Iduna Park” din Dortmund are loc partida Borussia Dortmund  – Atalanta din 16-imile de finală ale Europa League.

Borussia Dortmund

• Ocupa pozitia a 3-a in Bundesliga la doar un punct distanta de RB Leipzig ;
  • Borussia are un inceput de an bun avand 5 meciuri in care nu a pierdut , obtinand 2 victorii;
  • In ultima etapa , cel mai iubit jucator de fanii Borussiei,  Marco Reus a revenit pe teren sambata dupa aproape noua luni de pauza, fiind titularizat de antrenorul Peter Stoger in partida cu Hamburg de pe teren propriu , scor 2:0 ;
  • In grupele Uefa Champions League , Borussia a facut un sezon dezastros , ei au scos doar 2 puncte din 6 partide iar aceste puncte au venit in urama egalurilor cu cea mai slaba echia din grupa , AOPEL ;
  • Dortmund , a termintat toate cele 6 partide din Champions League cu ambele echipe marcand pe tabela ;
  • De la reluara campionataului dupa pauza de iarna , Borussia a terminat 3 din cele 5 meciuri cu ambele echipe marcand ;
  • Jucator cheie al celor de la Borussia este jucatorul imprumutat de la Chelsea , Michy Batshuayi , el reusind sa inscrie 3 goluri si sa ofere o pasa decisiva in 2 meciuri jucate.

Atalanta

• Ocupa pozitia a 8-a in Serie a cu 37 de puncte acumulate ;
  • Atalanta are 6 victorii , un egal si 3 infrangeri in ultimele 10 meciuri disputate ;
  • Se descurca foarte bine in meciurile din deplasare , au o singura infrangere in ultimele 10 meciuri marcand cel putin un gol in 9 din aceste partide ;
  • In Europa League, Atalanta a terminat grupa E pe primul loc cu 14 puncte ;
  • Fara infrangere in 6 meciuri de Europa League , Atalanta a marcat in fiecare dintre acestea si a primit gol in 4 partide , in toate cele 3 deplasari , ambele echipe au marcat ;
  • Cel mai important jucator al oaspetilor este Cristante , el are 7 goluri in Serie A si 3 in Europa League.

Echipe probabile:

Dortmund : Burki – Toljan, Toprak, Sokratis, Piszczek – Gotze, Weigl, Kagawa – Schurrle, Batshuayi, Pulisic

Atalanta : Berisha – Toloi, Caldara, Masiello; Hateboer –  Cristante, Freuler, Spinazzola –  Ilicic, Gomez; Petagna.

Indisponibili:

Dortmund : Yarmolenko (accidentare picior) ; Eric Durm (accidentare glezna)

Atalanta :  Caldara (posibil sa nu joace)

Concluzie:

• Ambele echipe marcheaza foarte des dar si primesc goluri ;
  • Dordmund o sa incerce sa salveze un sezon aproape ratat dupa eliminarea rusinoasa din UCL si vrea sa obtina victoria.