Ponturi fotbal – Fortuna Dusseldorf – Hoffenheim – Bundesliga – 15.09.2018

Sambata, incepand cu ora 16:30, pe “Espirit Arena” se joaca Fortuna Dusseldorf – Hoffenheim, meci ce face parte din etapa cu numarul 3 din Bundesliga.

Dusseldorf are un buget restrans si acest lucru se poate observa si prin rezultatele obtinute, avand un singur punct din sase maxim posibile. A inceput slab, cu un joc acasa, in care a pierdut cu 1-2 in fata lui Augsburg, insa, in runda anterioara a facut ca multe bilete ale pariorilor sa fie aruncate din cauza ca a scos un punct din disputa pe care a avut-o contra lui RB Leipzig. Fortuna a mers increzatoare si Zimmermann a dat lovitura de gratie, insa, apararea a gresit din nou si dupa douazeci de minute de cand s-a deschis scorul, a fost egalata si meciul impotriva “taurilor” a aratat 1-1 dupa cele 90 de minute.

Dusseldorf: Rensing – Zimmer, Ayhan, Hoffmann, Kaminski, Gießelmann – Zimmermann, Sobottka (c), Morales – Ducksch, Hennings

Cu unul dintre antrenorii cei mai tineri in fotbalul din Germania, Hoffenheim a reusit in etapa trecuta sa se impuna cu 3-1 in disputa contra de la Freiburg, acelasi scor care s-a inregistrat in prima runda, dar atunci a fost pentru campioana Germaniei. Calificata in fazele superioare ale Cupei Germaniei, echipa antrenata inca de Julian Nagelsmann se afla pe locul 10, cu patru puncte. Intr-adevar, problemele lui Hoffe au venit mereu atunci cand ea a jucat in deplasare, dar dupa cum s-a prezentat si in prima runda, cand a jucat cu Bayern, as putea spune ca isi merita din plin cota de favorita pe care o are.

Hoffenheim: Baumann – Kaderabek, Bicakcic, Vogt (c), Schulz – Bittencourt, Grillitsch, Zuber – Joelinton, Szalai, Kramaric

Daca jocul prestat de Hoffenheim a adus si un esec, sa marcheze pe “Allianz Arena” a fost un lucru important si care a ratat ca poate sa faca diferenta atunci cand I se permite. La fel de bine si Dusseldorf si-a aratat disponibilitatea de a juca ofensiv, ea a marcat in ambele jocuri si nu s-a dat inapoi de la a se arunca in atac. Cu toate astea, Hoffe are mai multa experienta si aici probabil o sa se faca diferenta si echipa oaspete sa-si arate coltii pentru cel putin o repriza, suficient cat sa o castige.