Ponturi fotbal – Juventus – Lazio – Serie A – 25.08.2018

Seria meciurilor tari continua si in runda a doua din Serie A, iar de la ora 19:00, pe “Allianz Stadium”, Juventus – Lazio este primul meci al etapei in Italia.

Juventus Torino va juca din start fara doi jucatori absenti; Kean si De Sciglio nu vor putea face parte din lotul pe care Allegri il va alinia si asta din cauza unor accidentari. Startul de sezon a fost unul bun, “batrana doamna” a luat toate punctele de la Verona, in disputa contra lui Chievo, insa, nu a fost deloc un meci la discretia, asa cum parea la o prima vedere. Cu Cristiano Ronaldo integralist, Juventus Torino a avut nevoie de un gol venit in prelungirile partidei, Fernando Bernardeschi a inscris si a adus prima victorie a aechipei sale, asta dupa ce Sami Khedira a deschis scorul inca din minutul al treilea, iar apoi un adversar si-a deviat accidental mingea in proprie poarta.

Echipa probabila: Szceszny – Cancelo; Bonucci; Chiellini – Sandro – Khedira; Phanic – Mandzukic; Dybala; Costa – Ronaldo

Lazio este echipa pe care o urmarim si prin prisma faptului ca il are pe Radu Stefan in componenta, dar cu fundasul roman timp de 90 de minute, lazialii n-au putut sa-si faca fanii fericiti si sa debuteze cu o victorie pe “Olimpico”. “Vulturii” au avut un meci greu, au jucat contra lui Napoli in runda inaugurala si se pare ca inca nu poate emite pretentii in fata echipelor ce trag la podium, pierzand cu 1-2, asta dupa ce atacantii adversari au inscris pentru echipa lor, Ciro Immobile fiind omul care a punctat si el pentru Lazio. De astfel, probleme pentru echipa din capitala, a incheiat sezonul trecut cu un esec tot in fata unei echipei cu pretentii, Inter, 2-3.

Echipa probabila: Strakosha – Wllace; Acerbi; Radu – Marusic; Leiva; Parolo; Lulic – Milinkovic Savic; Alberto – Immobile

Cunoscute ambele echipe ca dispun de jucatori care pot sa faca diferenta, ma astept ca Ciro Immobile si Cristiano Ronaldo sa fie in centrul atentiei, cei doi sa inscrie pentru echipele sale si pana la final sa avem cel putin trei modificari de scor. In ultimele sase meciuri disputate cu Juventus in rol de echipa gazda, fie s-au dat cel putin trei goluri, fie “batrana doamna” a inscris de doua ori, deci sunt premise ca din nou sa vedem un meci spectaculos.