Ponturi fotbal – Magdeburg – Duisburg – 2.Bundesliga – 26.09.2018

Se anunta o partida incinsa pe “Stadion Magdeburg”, doua dintre cele mai slabe echipe din acest moment isi vor masura fortele incepand cu ora 19:30. Magdeburg – Duisburg este duelul care poate semnul de revenire al uneia dintre ele, dupa un start de sezon care a lasat mult de dorit, din acest motiv putem sa-l numim un duel al suferintei.

Magdeburg a inceput cu Jens Hartel pe banca, dar nu se stie cat se mai poate continua in aceasta formula si asta pentru ca presedintele clubului a spus ca echipa sa are nevoie de victorii, iar acestea au intarziat sa apara. Dupa sase etape, nou-promovata se afla pe loc de baraj, avand 4 puncte si toate obtinute ca urmare a unor rezultate de egalitate. Cel mai spectaculos meci de pana acum a avut loc in runda trecuta. In disputa de la Paderborn a avut o rabufnire de orgoliu si dupa ce a fost condusa mereu cu doua goluri, Turpitz Philip a reusit sa aduca egalarea la 4, transformand o lovitura de pedeapsa in minutele de prelungire

Magdeburg: Brunst – Tob. Müller , Bregerie , St. Schäfer – Butzen , Ignjovski , Weil , Niemeyer – Bülter , Beck , Costly

Pericol si pentru Duisburg, echipa care in editia trecuta de campionat a reusit sa se mentina deasupra liniei datorita unui final foarte bun de campionat. Totusi, pare ca problemele o apasa din ce in ce mai mult si dupa sase etape este penultima in clasament, avand un singur punct si acela tot dupa o deplasare. In etapa trecuta a jucat acasa, a condus cu 1-0 pana la pauza, dar s-a dovedit ca nu rezista fizic si a cedat total jocul in cea de-a doua repriza, pierzand cu 1-2 la final, ceea ce inseamna ca victoria din cupa ramane singurul succes al acesteia si s-a intamplat in urma cu cinci saptamani, 1-0, in fata amatorilor de la Dassendorf.

Duisburg: Mesenhöler – Wiegel , Bomheuer , S. Neumann , Wolze – Fröde , Schnellhardt – Oliveira Souza . Engin – Iljutcenko , Tashchy

Oaspetii primesc usor goluri, au luat cel putin unul in fiecare dintre cele sase disputate pana acum si n-am vreun motiv sa nu cred ca greselile defensive vor continuat si acum. Pe de alta parte, Magdeburg nu prea este dispusa sa cedeze teren jucand in fata propriilor fani, cel putin in repriza a doua s-a inscris un singur gol din cele cinci reusite de ea sau de adversarii veniti pe “Stadion Magdeburg”.