Ponturi fotbal – Sporting – Atletico Madrid – UEFA Europa League – 12.04.2018

In aceasta seara la ora 22:05 pe stadionul “Estádio José Alvalade “ din Lisabona are loc partida Sporting – Atletico Madrid in sferturilor de finala ale UEFA Europa League.

Sporting

• Ocupa pozitia a 3-a in Premiera Liga cu 68 de puncte ;
  • A reusit sa se califice in sfertuti de finala ale Europa League dupa ce a eliminat-o pe Astana si Plzen ;
  • In grupa D Uefa Champions League , Sportiing a treminat pe pozita a 3-a cu 7 puncte , 4 mai putine decat Juve , ocupanta locului 2 si 7 puncte de Barcelona  , ei au marcat 8 goluri si au primit 9 in cele 6 meciuri ;
  • A obtinut 2 victorii , 2 egaluri, un egal si 3 infrangeri in grupa ;
  • Vine dupa o victorie acasa , contra celor de la Ferreira, scor 2:0 ;
  • Are 8 victorii si 2 egaluri in ultimele 10 meciuri disputate pe teren propriu in care a reusit sa marcheze cel putin 2 goluri in 7 dintre acestea orimind intr-un singur meci 3 goluri ;
  • 4 din ultimele 5 meciuri jucate de Sporting s-au terminat cu sub 2.5 goluri ;
  • Jucator cheie :Bas Dost are 22 de reusite in Portugalia.

Atletico Madrid:

• Ocupa pozitia a 2-a in La Liga cu 68 de puncte.
  • A reusit sa se califice in sferturi de finala ale Europa League dupa ce a eliminat-o pe FC Copenhaga dupa victoria in dubla masa , scor 5-1 la general si pe Lokomotiv Moscova ,3-0 la Madrid si 1-5 la Moscova.
  • Atletico Madrid a castigat ultimele 8 partide disputate in Europa League.
  • In 7 din ultimele 10 meciuri ale acestor in Europa League au fost marcate sub 2.5 goluri.
  • Atletico Madrid evolueaza bine in meciurile jucate in deplasare din acest sezon acolo unde a pierdut doar 3 partide in  ultimele 10 reusind 6 victorii in toate competitiile.
  • Atletico Madrid a remizat inn ultima etapa din La Liga contra celor de la Real , scor 1-1.
  • In ultimele 12 partide disputate in toate Europa , Atletico Madrid a reusit 8 victorii, 4 egaluri si o infrangere.
  • Atletico are un avans de 2 goluri in acest meci , in tur elevii lui Simeone invingand cu scorul de 2-0.
  • Jucator cheie: Cu 22 de goluri in acest sezon pentru Atletico Madrid in toate competitiile, Antoine Griezmann este golgheterul echipei.

Echipe probabile:

Sporting (4-2-3-1): Patricio – Piccini, Coates, Mathieu, Cesar – Wendel, Battagllia – Martins, Ruiz, Fernades – Montero

Atletico Madrid (4-4-2): Oblak – Juanfran, Savic, Godin, Hernandez – Correa, Gabi, Niguez, Koke – Costa, Griezmann

Indisponibili:

Sporting : Daniel Podence- accidentat ; Bas Dost , Fábio Coentrão – suspendati

Atletico : Filipe Luis

Concluzie:

• Meci deloc usor pentru Atletico in aceasta seara desi a castigat la o difertenta de 2 goluri meciul tur.
  • Sporting evolueaza bine pe teren propriu si are toate sansele de a intoarce rezultatul.