Ponturi fotbal – Wolfsburg – Freiburg – Bundesliga – 22.09.2018

Gazdele vor incerca sa atace un nou succes, dar vedem forta de joc a lor in Wolfsburg – Freiburg, partida programata sa inceapa de la 16:30.

Wolfsburg are rezultate notabile pentru o echipa care in ultimele doua sezoane a fost nevoita sa joace baraj de mentinere pe prima scena a fotbalului german. Dupa cele trei runde, “lupii” au reusit sa se instaleze pe podium, ocupand locul al treilea, cu sapte puncte, cu doua mai putine decat liderul actual si campioana en-titre, Bayern Munchen. Dupa doua victorii consecutive, Wolfsburg a avut in etapa trecuta putin noroc, deoarece a adus egalarea in ultimul minut de joc. A luat gol in minutul 90+1, insa Admir Mehmedi a inscris dupa doua minute mai tarziu si “alb-verzii” au pierdut doua puncte pretioase, dar au facut-o intr-un duel cu Hertha Berlin, o alta echipa inca neinvinsa.

Wolfsburg: Casteels – William, Knoche, Brooks, Roussillon – Arnold (c), Camacho, Gerhardt – Steffen, Weghorst, Brekalo

Freiburg daca evolueaza in aceeasi nota ca pana acum nu are cum sa evite lupta pentru retrogradare pe care pare ca a inceput sa o duca inca de acum. Primul si singurul sau punct de pana acum a fost obtinut in urma rezultatului meciului din etapa trecuta. “Vulturii” au jucat acasa, cand adversarul s-a numit VFB Stuttgart, cu toate ca nu a fost deloc usor. S-au dat sase goluri, cat trei de fiecare parte, dar am vazut rasturnari de scor, dupa ce Gondorf a reusit o dubla, Waldschmidt a fost nevoit sa puncteze pentru a a aduce un punct, finalul de sezon a fost unul greu, Stenzel si-a lasat coechipierii sa joace fara el, dupa ce a fost eliminat cu sapte minute inainte de final.

Freiburg: Schwolow – Kübler, Gulde, Heintz, Günter – Frantz (c), Haberer, Höfler, Gondorf – Niederlechner, Petersen

Neasteptat de artagoasa, jocul pe care Wolfsburg l-a propus pentru acest inceput de sezon a fost unul suficient de bun pentru a aduce trei meciuri pozitive, ceea ce nu se poate spune despre Freiburg. Oaspetii nu se simt in largul lor cand joaca in aceasta postura si faptul ca au luat cel putin doua goluri in fiecare partida trebuie sa ne puna pe ganduri si sa asteptam mai multe de la Wolfsburg.