Ponturi hochei – JYP – Lugano – Champions League – 16.10.2018

Marti seara, nu inainte de ora 19:00, in Grupa H din cadrul Champions Leagye, la Jyvasklya (Finlanda), in “LahiTapiola Areena”, se joaca JYP – Lugano, duel decisiv pentru locul al doilea in grupa si ultimul care asigura prezenta in playoff-ul competitiei.

JYP se pare ca si-a iesit complet din forma, victoria pe care a obtinut-o in urma cu zece zile, 4-3 (dupa prelungiri), cu Tappara, a ramas si ultima. A mai disputat de atunci trei jocuri, printre care si turul acestui duel, din Champions League, adar a pierdut. Cea mai recenta infrangere dateaza din urma cu doar trei zile, a fost atunci 2-2 in timpul regulamentar, iar SaiPa s-a dovedit mult mai inspirata in prelungiri, marcand dupa patru minute de joc efectiv. Mai mult decat atat, JYP in timpul regulamentar nu a mai invins pe nimeni din 22 septembrie, atunci reusea sa castige cu 2-1 in fata celor de la Assat Pori, 2-1 arata tabela in acel meci, jucat in deplasare.

Lugano are nevoie de victorie pentru a merge mai departe, asta e un lucru clar si pentru ca sunt la egalitate de puncte, ambele cu sase, dar si pentru ca are un golaveraj mai slab De departe o echipa solida, dar a stiut bine sa-si gestioneze meciurile de acasa, unde are doua victorii din trei meciuri. Singura echipa in fata careia a pierdut jucand acasa, in Champions League 2018/2019, a fost Plzen. Din pacate pentru ea, in deplasare ataca primul meci in care sa obtina puncte, deoarece in cele doua jocuri pe care le-a jucat pana acum, a cedat atat in fata lui Plzen, cat si a slovacilor de la Bystryca (2-5).

Intr-o grupa dominata de la un capat la altul de Plzen, singura batalie certa a ramas pentru locul al doilea, iar programul le aduce fata in fata pe JYP si Lugano. Acum, ramane de vazut cum vor juca, insa, inclin spre un meci cu putine goluri. In Finlanda nu se joaca foarte agresiv din punctul acesta de vedere, iar in tur a fost 2-0 pentru formatia elvetiana.