Ponturi hochei – New York Rangers – Vancouver Canucks – NHL – 13.11.2018

Marti dimineata, in jurul ore 02:00, celebra “Madison Square Garden” gazduieste meciul dintre New York Rangers – Vancouver Canucks, din cadrul NHL.

New York Rangers este o echipa cu rezonanta in hocheiul din America de Nord (NHL), iar inceputul slab de sezon de care a avut parte, cand nu reusea sa invinga a luat sfarsit. Echipa antrenata de canadianul David Quinn este pe val, a reusit ca in urma victoriilor din ultimul timp sa urce pana pe locul 9 in Conferinta de Est si implict, pe locul 4 in Divizia Metropolitana, cu 18 puncte. Vine dupa un meci foarte greu, dar totul a iesit fix cum si-a dorit, deoarece Vesey a egalat-0 la 4 pe Columbus Blue Jackets, cu mai putin de un minut inainte de final, pentru ca apoi sa vina randul altui jucator rus, Alexander Georgiyev a iesit in relief la loviturile de penalitate, unde a adus victoria echipei sale, ajutat fiind de acelasi Vesey, care a transformat lovitura decisiva si rangerii au castigat cu 5-4.

Daca vorbim despre un moral ridicat nu putem sa ne referim la Vancouver Canucks, deoarece in etapa trecuta a suferit o infrangere in urma penaltiurilor. A fost 3-3 cu Buffalo Sabres, dar Patterson si Goldobin au ratat si echipa lor a suferit a opta infrangere a sezonului si abia a doua venita dupa ce a fost egal in timpul regulamentar. Din punct de vedere al spectacolului nu trebuie sa ne facem griji, Vancouver este echipa cu cea mai buna ofensiva din Conferinta de Vest, unde se afla pe locul al treilea, insa, are si una dintre cele mai accesibile defensiva, luand cu doua goluri mai multe decat cele 60 de goluri pe care a reusit sa le inscrie.

Mi-a placut foarte mult cresterea rangerilor, care au devenit o adevarata contracandidata la playoff cu fiecare etapa scursa si faptul ca au mai pierdut un meci din ultimele sase etape, s-a intamplat tot dupa prelungiri, atunci cand intervine si loteria norocului. Avand in vedere de constanta si de nivelul ridicat al celor doua ofensive, astept sa vedem mai multe goluri, cel putin sase, dar la finalul celor 60 de minute sa avem un scor favorabil echipei din New York.