Ponturi hochei – Nizhny Novgorod – Sochi – KHL – 11.10.2018

KHL ne ofera un nou meci, in care o echipa din Conferinta de Vest o intalneste pe una din Est. Este vorba despre disputa dintre Nizhny Novgorod – Sochi, programata sa aiba loc de la ora 19:00, in “Nagorny Arena”.

Dupa o perioada de doua saptamani in care reusea sa obtina patru victorii la rand, Nizhny Novgorod a inceput sa o lase mai moale, dar acum este pusa in postura de a pierd precedentele trei intalnir. Ce e drept, nesansa si-a spus cuvantul, doua dintre aceste meciuri au intrat in prelungiri si acolo au fost transate. Ocupanta locului 6 in Est, sunt deja 12 puncte intre ea si echipa aflata pe prima pozitie, insa, ar prinde in mod normal playoff-ul, deoarece se descurca cu brio si in Divizia Kharlamov, unde este pe locul 4 din sase echipe.

Nu se schimba cu nimic nici situatia celor de la Sochi, care in ultimele patru intalniri au castigat o singura data si atunci dupa terminarea timpului regulamentar. In jocul disputat anterior a cedat din nou dupa prelungiri, ceea ce a fost a patra partida pe care o pierde jucand prelungiri, 2-3, acasa, cu Podolsk. Cu toate astea, ramane pe un loc decent, ocupa treapta a cincea in Vest, cu 16 puncte, pana acum sunt opt puncte intre ea si CSKA Moscova, dar are un meci in plus jucat.

In ultimele infruntari s-au anihilat mai preu, cu toate ca Sochi conduce cu 4-1 la victorii, doua dintre ele au venit dupa prelungiri, iar o alta a venit intr-un mod atipic pentru un duel din hochei, 1-0 a fost scorul acelui joc, din urma cu un an. Per total gazdelor pare sa le fie mult mai bine in aceasta postura, lucru pe care au tinut sa-l demonstreze, fiind cea mai buna echipa de acasa, in Vest, cu opt victorii si o singura infrangere.