Ponturi tenis – Halep – Mertens – Roland Garros – 04.06.2018

In aceasta dupa amiaza la ora 12:00 in cadrul turneului de Grand Slam Roland Garros are loc partida dintre Halep si Mertens.

• Loc WTA – 1
  • Simona vine după un meci foarte bun făcut în fața lui Petkovic, pe care l-a încheiat în o oră și 28 de minute.doilea duel direct la Paris , precedentul a avut loc in 2014, Simona a castigat cu 6-2, 7-6,
  • Spre deosebire de primul tur, cand a fost nevoita sa revina de la 0-1 la seturi, în fata unei alte jucatoare din SUA, Alison Riske, liderul mondial nu şi-a mai complicat meciul cu Townsend si Petkovic.
  • Simona Halep și Elise Mertens se vor întâlni pentru a doua oară. Prima confruntare a avut loc tot pe zgură, la Madrid, acolo unde jucătoarea noastră a obținut o victorie lejeră.
  • În 2017, Simona Halep a ajuns până în finală la French Open, meci pe care l-a pierdut în faţa letonei Jelena Ostapenko, scor 6-4, 4-6, 3-6. Ea a fost finalistă şi în 2014.

Mertens

• Nationalitate Belgia
  • Data nașterii 1995-11-17
  • Înălțime / Greutate 179cm – 67kg
  • Devenit profesionist 2013
  • Loc WTA – 16
  • Mertens a trecut în turul 3 de Daria Gavrilova (24 WTA), după un 6-3, 6-1 categoric, după numai 62 de minute de joc.
  • Mertens a fost eliminată la ediția precedentă în turul trei. Belgianca a fost învisă de Venus Williams în două seturi, 6-3, 6-1.
  • Pentru Mertens, calificarea în optimile de finală este cea mai bună performanță pe zgura de la Paris.

Concluzie:

• Simona vrea sa castige primul ei turneu de Grand Slam si cred ca Mertens nu ii va sta in cale.