Ponturi tenis – Serena – Sharapova – Roland Garros – 04.06.2018

In aceasta dupa amiaza la ora 16:00 in cadrul turneului de Grand Slam Roland Garros are loc partida dintre Serena  si Sharapova.

• Loc WTA – 451
  • Aflată pe locul 451 WTA, Serena a trecut de Julia Goerges (Germania), favorita numărul 11, scor 6-3, 6-4, după o oră și 16 minute de joc.
  • În acest moment, Serena (36 de ani) are 23 de Grand Slam-uri câștigate (7 Australian Open, 3 Roland Garros, 7 Wimbledon și 6 US Open), aflându-se pe locul doi în ierarhia tuturor timpurilor (nu doar era Open). A depășit-o pe Steffi Graf (22), dar se află cu unul în urma lui Margaret Court (24).
  • Cele două jucătoare s-au întâlnit ultima oară în 2016, în sferturile de finală ale Australian Open, când Serena s-a impus cu 6-4, 6-1.
  • În 2017, Simona Halep a ajuns până în finală la French Open, meci pe care l-a pierdut în faţa letonei Jelena Ostapenko, scor 6-4, 4-6, 3-6. Ea a fost finalistă şi în 2014.

Sharapova

• Nationalitate Rusia
  • Data nașterii 1987-04-19
  • Înălțime / Greutate 188cm – 59kg
  • Devenit profesionist 2001
  • Loc WTA – 30
  • Sharapova (30 WTA) vine la rândul său după o victorie uriașă, rusoaica reușind să o elimine din competiția pariziană pe Karolina Pliskova (6 WTA), favorita numărul 6, scor 6-2, 6-1.
  • Sharapova (31 de ani) a triumfat de cinci ori în turneele de Grand Slam: Australian Open (2008), Roland Garros (2012, 2014), Wimbledon (2004) și US Open (2006).
  • Cele două jucătoare s-au duelat de 21 de ori până acum, Serena Williams reușind să se impună de 19 ori.
  • Prima victorie obținută de Maria Sharapova în fața Serenei Williams a avut loc  în 2004, în finala de la Wimbledon, scor 6-1, 6-4. De atunci, rusoaica a mai câștigat o singură dată, în același an, iar între timp Serena a ajuns la 18 victorii consecutive.

Concluzie:

• Cele 2 jucatoare de top se afla in revenire de forma dupa pauze lungi in care nu au fost prezente la marile turnee. Ma astept la un meci frumos cu minim 21.5 game-uri.