Se anunta razboi in Banie! Meciul Zilei 1.08.2019

Se anunta razboi in Banie! Meciul Zilei 1.08.2019. Salutare, sunt Marco Birlan si astazi ne pregatim de meciul zilei, din preliminariile Europa League.

Am incheiat o luna Iulie profitabila si astazi debutam cu Meciul Zilei, in ultima luna a verii. Am asteptari mari de la August, deoarece incepe actiunea adevarata si incet incet revenim la evenimentele importante. Astazi mizez pe meciul Universitatii Craiova cu Honved, un duel ce se anunta pe viata si pe moarte.

Cele doua au remizat in Ungaria cu scorul de 0-0, astfel ca totul se va decide astazi pe Ion Oblemenco, de la ora 19:15. Iata cum ar putea arata cele doua formatii diseara:

• Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Acka, Kelic, Bancu – Cicaldau, Mateiu, Qaka – Barbut, Fortes, Vatajelu
  • Honved: Levkovich – Uzoma, Batik, Kamber, Lovric, Kukoc – Gazdag, Kesztyus, Bano Szabo – N’Gog, Moutari

Oltenii vor crea infern pe Ion Oblemenco!

Fanii Universitatii sunt cu siguranta printre cei mai frumosi din Liga 1. Acestia fac atmosfera meci de meci si merg in numar mare in deplasari. Galeria oltenilor a fost prezenta intr-un numar restrans si in Ungaria, dar astazi ma astept sa umple stadionul. Honved va fi depasita clar la acest capitol, iar intr-un meci de o asemenea importanta, fanii joaca un rol esential. Am vazut asta si la meciul de ieri dintre Rosenborg si BATE Borisov, bielorusii fiind intimidati de urletele unui stadion intreg al scandinavilor. Ieri au aparut si cateva confilicte intre cele doua galerii, fiind cunoscute conflictele romano-maghiare.

• HONVED E INCA IN PAUZA COMPETITIONALA

Maghiarii au disputat doar 3 partide oficiale in aceasta vara. E vorba de dubla mansa cu Zalgiris si partida tur cu Craiova. Chiar daca multi sunt tentati sa ii avantajeze pe ei, din cauza prospetimii, nu e deloc asa. In fotbalul profesionist lipsa meciurilor importante se simte. Craiova este conectata deja la noul sezon si echipa are evolutii foarte bune. Trupa lui Papura a castigat tot in campionat si e aproape de o calificare in turul 3 preliminar Europa League. Moralul oltenilor este unul bun, iar fata de partida tur din Ungaria, acestia nu au nicio absenta in lot.

Ofensiva Craiovei e la inaltime!

Universitatea reprezinta o echipa ofensiva si cu siguranta va miza astazi totul pe cartea atacului. Papura are in lot doi atacanti veritabili, Roman si Fortes. Primul pare ca s-a adaptat perfect la Craiova si a marcat si golul victoriei in campionat, cu Chindia. De altfel, Fortes a reusit si el sa sparga gheata in aceasta vara si e o solutie viabila pentru repriza secunda. Barbut insa e cu siguranta omul momentului la Craiova. Fostul jucator al celor de la Politehnica Timisoara are parte de un debut foarte bun de sezon si ma astept sa faca ravagii in banda. Intr-o singura partida nu a marcat Unviersitatea in acest sezon, in turul din Ungaria. Insa chiar si acolo au avut cateva ocazii uriase, una venind in ultimul minut de joc. Trio-ul Barbut – Roman – Vatajelu va pune la mare incercare defensiva maghiarilor, care e posibil sa cedeze inca din prima repriza.