sursa foto Facebook

UPDATE! Patrik Schick s-a inscris pe lista cu o bijuterie de gol reusita de la mare distanta, in partida Scotia vs Cehia!

Ucraina a fost foarte aproape de o surpriza ieri, in partida disputata la Amsterdam cu Olanda. Din pacate golul lui Dumfries din minutul 85 a anulat cele doua reusite frumoase ale ucrainenilor.

In fata a 15.000 de suporteri, olandezii si-au impus dominatia in partida cu Ucraina si au aratat de ce sunt considerati printre favoriti EURO 2020. Wijnaldum si Weghorst au punctat imediat dupa pauza si totul parea ca se indreapta catre o victorie categorica a “Portocalei Mecanice”.

Nu a fost insa asa. Cu 15 minute inainte de final, Yaremchuk i-a pasat lui Yarmolenko. Atacantul de 31 de ani al celor de la West Ham a expediat o adevarata racheta in poarta lui Stekelenburg si vorbim de cel mai frumos gol de la EURO 2020 pana in acest moment.

Yaremchuk a iesit din nou la rampa 4 minute mai tarziu, atunci cand a restabilit egalitatea cu o lovitura de cap. Un adevarat soc pentru olandezi, care au fost totusi ajutati de o gafa a portarului lui Sheva. Dumfries a reusit sa il invinga pe Bushchan in minutul 85 si sa stabileasca scorul final – 3:2.

Astfel nationala antrenata de fostul jucator al celor de la Chelsea ramane cu 0 puncte, insa cu doua goluri marcate ce pot contribui decisiv la golaverajul final.

O poate duce Yarmolenko pe Ucraina in optimi?

Ce a fost mai greu a trecut pentru ucraineni, in mod normal. Acestia se vor duela in urmatoarele 2 partide cu Austria si Macedonia de Nord. Daca in fata macedonenilor suporterii au sperante mari la o victorie, ei bine duelul cu Austria se anunta o adevarata finala pentru locul secund.

Andriy Yarmolenko evolueaza in tricoul primei reprezentative inca din 2009. De atunci a strans 95 de partide, in care a marcat de 41 de ori. Fostul atacant al celor de la Dynamo Kiev si Borussia Dortmund evolueaza din 2018 in Premier League – la West Ham.

Dupa evolutia entuziasmanta din prima partida, Ucraina se apropie de top 10 favorite, atunci cand ne uitam la cote castigatoare EURO 2020.

COTA 75 PENTRU UN MIRACOL AL LUI SHEVA! PARIAZA LA O COTA URIASA!

Ce parere ai de reusita lui Yarmolenko, poate intra in top 10 goluri din istorie? Care este golul tau favorit de la EURO 2020?